El. ME: Efektowne zwycięstwo Trójkolorowych

Kylian Mbappe

W meczu drugiej kolejki eliminacji do Euro 2020 w grupie H, Francja pokonała na Stade de France Islandię 4:0 (1:0). Bramki dla zwycięzców zeszłorocznego mundialu zdobywali Umtiti, Giroud, Mbappe i Griezmann. Francuzi po dwóch meczach mają na swoim koncie komplet punktów i zachowali pierwsze miejsce w swojej grupie. Islandia zajmuje natomiast czwartą lokatę.

Mistrzowie Świata przystąpili do dzisiejszego meczu w identycznym zestawieniu, jak kilka dni temu w Kiszyniowie. Na trzy zmiany po pokonaniu Andory zdecydował się za to trener Hamren – Skulason, Arnor Sigurdsson i Finnbogason zostali zastąpieni przez Ingasona, Magnussona i Sigurjonssona.

Francuzi wyszli na prowadzenie w 12. minucie spotkania. Mbappe dośrodkował piłkę z lewego skrzydła na głowę Umtitiego, który jako pierwszy wpisał się na listę strzelców. Kilka minut później mogło być już 2:0, ale strzał głową Girouda zmierzający pod poprzeczkę został obroniony przez Halldorssona.

Dwudziesta minuta meczu przyniosła kolejną okazję dla Les Bleus – Mbappe dostał piłkę w szesnastce, lecz po jego strzale, futbolówka minęła się ze słupkiem o kilka centymetrów. Dwie minuty przed końcem pierwszej połowy bramkę mógł zdobyć Matuidi, ale jego uderzenie głową przefrunęło obok lewego słupka.

Kwadrans po rozpoczęciu drugiej połowy, przed szansą stanął Benjamin Pavard.  Francuski defensor oddał strzał z woleja, ze skraju pola karnego – kibicom, którzy śledzili zeszłoroczny mundial, próba ta z pewnością skojarzyła się z piękną bramką Pavarda w 1/8 finału w meczu z Argentyną. Tym razem, jedynie groźnie postraszył bramkarza.

Gospodarze zdobyli drugą bramkę w 68. minucie meczu – Pavard dośrodkował piłkę z prawej flanki, a Olivierowi Giroud pozostało tylko dołożyć nogę, po tym jak bramkarz gości minął się z futbolówką. Jakichkolwiek nadziei na punkty Islandczyków w 78. minucie spotkania pozbawił Mbappe – zawodnik PSG otrzymał podanie od Griezmanna i w sytuacji jeden na jeden pokonał Halldorsona.

Podopieczni Deschampsa nie mieli jednak zamiaru zwalniać. Zaledwie sześć minut później, na tablicy wyników widniał wynik 4:0. Tym razem duet Griezmann-Mbappe zamienił się rolami i to ten pierwszy skierował piłkę do siatki. Napastnik Atletico, po asyście strzelca trzeciej bramki, pokonał podcinką bramkarza gości.

Kiedy następne mecze?

Po dwóch kolejkach Francja plasuje się na pierwszy miejscu w grupie H, wyprzedzając Turcję dzięki lepszemu bilansowi bramkowemu. Za plecami liderującej dwójki znajdują się Albania i Islandia (po trzy oczka), a stawkę zamykają Andora i Mołdawia (bez punktów). W trzeciej serii gier Francja zmierzy się z Turcją, a Islandia podejmie Albanię.

Francja – Islandia 4:0 (1:0)

1:0 Umtiti 12′
2:0 Giroud 68′
3:0 Mbappe 78′
4:0 Griezmann 84′

Griezmann – Bjarnason

Francja: Lloris – Kurzawa (85′ Kimpembe), Umtiti, Varane, Pavard – Kante (80′ Lemar), Pogba – Matuidi, Griezmann, Mbappe – Giroud (90′ Sissoko)

Islandia: Halldorsson – Magnusson, R. Sigurdsson, Arnason, Ingason, Saevarsson (84′ Skulason) – Bjarnason, Gunnarsson, Sigurjonsson (57′ Traustason) – Gudmundsson (62′ Finnbogason), G. Sigurdsson

Sędzia: Istvan Kovacs (Rumunia)